دوره 20، شماره 8 - ( آبان ماه 1396 1396 )                   جلد 20 شماره 8 صفحات 49-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahimi Varposhti M, Moradi Farsani D, Montazeri K, Tanha F. Effect of normothermic and cold eye irrigation solution (BSS) and viscoelastic gel on the consumption of sedative drugs in Phacoemulsification cataract surgery. J Arak Uni Med Sci. 2017; 20 (8) :49-60
URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-5267-fa.html
رحیمی ورپشتی مجتبی، مرادی فارسانی داریوش، منتظری کامران، تنها فاطمه. بررسی تاثیر مایع شست و شو)محلول نمکی بالانس) و ژل ویسکوالاستیک نرموترم و سرد چشمی بر میزان نیاز به داروهای آرامیخش در جراحی آب مروارید به روش فیکوامولسیفیکیشن. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1396; 20 (8) :49-60

URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-5267-fa.html


استادیار، متخصص بیهوشی،گروه بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، dmoradi@med.mui.ac.ir
چکیده:   (836 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: هدف از این مطالعه بررسی اثربخشی ترکیب مایع شست و شو دهنده چشمی و ژل ویسکوالاستیک سرد درمقایسه با ترکیب آنها در دمای اتاق  بر دوز مصرفی داروهای آرامبخش در جراحی آب مروارید به روش فیکوامولسیفیکیشن بود.
مواد و روش ها:190 بیمار کاندید جراحی آب مروارید تحت سدیشن به صورت تصادفی به دو گروه مساوی تقسیم شدند. در طی جراحی، به ترتیب در گروه اول و دوم از مایع شست و شو و ژل ویسکوالاستیک  سرد (4 درجه) و گرم ( با درجه حرارت  محیط) استفاده شد. در تمامی این بیماران آرامبخشی به کمک میدازولام و فنتانیل شروع شد و در صورت نیاز از داروی کمکی تیوپنتال سدیم تا رسیدن به سطح ارامبخشی مطلوب استفاده شد. رتبه بندی رامسی (قبل، حین و بعد ازعمل) و میزان کلی داروی سداتیو استفاده شده در دو گروه انازه گیری و با یکدیگر مقایسه شد و نهایتا رضایتمندی جراح و بیمار از کیفیت آرامبخشی پرسش و ثبت گردید.
یافته ها: میانگین دوز مصرفی میدازولام در دو گروه اختلاف معنی داری نداشت اما میانگین دوز مصرفی تیوپنتال سدیم در گروه سرد به طور معنی داری کمتر از گروه گرم بود. همچنین میانگین زمان رسیدن به رتبه رامسی مورد نظر و سطح رتبه بندی رامسی  در بین دو گروه تفاوت معنی دار داشت.
نتیجه گیری: استفاده از مایع شستشو  وژل ویسکوالاستیک سرد در جراحی کاتاراکت نسبت به ترکیب گرم  آنها موجب کاهش دوز مصرفی داروهای آرام بخشی  و آرام بخشی موثر تر حین عمل و رضایت بیشتر جراح و بیمار می گردد.
 
متن کامل [PDF 905 kb]   (191 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: بيهوشي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb