[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1386 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 87-91 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد حمله انقباضی چشم به دنبال مصرف کلوزاپین
سید حمزه حسینی ، فاطمه شیخ مونسی
دانشيار ، hamze_hoseini@yahoo.com
چکیده:   (10128 مشاهده)
مقدمه: حمله انقباضی عضلات چشم(Oculogyric crisis) یک نوع دیس تونی حاد ناشی از نورولپتیک محسوب می‌شود. این عارضه در مصرف داروهای آنتی سایکوتیک آتیپیک به خصوص کلوزاپین که دارای خواص آلتی کلینرژیک است نادر می‌باشد. در این مقاله یک مورد حمله انقباضی چشم به دنبال مصرف کلوزاپین گزارش شده است. مورد: بیماری که در این گزارش معرفی می‌شود خانم 25 ساله‌ای است که به دلیل توهمات شنوایی، سست شدن تداعی و بدبینی به اطرافیان با تشخیص اسکیزوفرنی تحت درمان قرار گرفت. وی به علت عدم پاسخ به داروهای آنتی سایکوتیک تی پیک تحت درمان با کلوزاپین قرار گرفت و بعد از آن دچار دفعات مکرر حمله انقباضی چشم شد که نهایتاً با تجویز آنتی کلینرژیک (قرص آرتان) بهبود یافت. نتیجه گیری: در این مورد خاص، کلوزاپین مسئول ایجاد دیستونی حاد به صورت حمله انقباضی چشم بوده است. هر چند این عارضه نادر است، باید به عنوان یک عارضه جانبی کلوزاپین مد نظر پزشکان باشد. براساس مورد گزارش شده، به نظر می‌رسد که قرص آرتان درمان مناسبی برای این عارضه باشد.
واژه‌های کلیدی: حمله انقباضی چشم، کلوزاپین، دیستونی، حاد، آرتان
متن کامل [PDF 101 kb]   (2000 دریافت)    
موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hoseini S H, Sheikh Moonesi F. A case report of Clozapine induced oculogyric crisis . amuj. 2007; 10 (4) :87-91
URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-249-fa.html
حسینی سید حمزه، شیخ مونسی فاطمه. گزارش یک مورد حمله انقباضی چشم به دنبال مصرف کلوزاپین. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1386; 10 (4) :87-91

URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-249-fa.html

دوره 10، شماره 4 - ( فصلنامه 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک Arak Medical University Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.056 seconds with 786 queries by yektaweb 3503