[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 2 - ( 4-1385 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 76-80 برگشت به فهرست نسخه ها
گزارش یک مورد گلومرولونفریت فوکال سگمنتال ناشی از دی پنی سیلامین در یک بیمار مبتلا به اسکلرودرمی
دكتر صهبا چهرئی ، دكتر علی چهرئی، دكتر هادی پور مقیم
استاديار،متخصص ، chehreei_s@yahoo.com
چکیده:   (22693 مشاهده)
مقدمه: استفاده درمانی از دی‌پنی‌سیلامین همراه با عوارض گوناگونی می‌باشد. شایع‌ترین عارضه آن، پروتئینوری ناشی از دی‌پنی‌سیلامین است که اغلب ناشی از گلومرولوپاتی از نوع مامبرانو می‌باشد. در این مقاله یک مورد گلومرولونفریت نوکال سگمنتال ناشی از دی پنی سیلامین در یک بیمار مبتلا به اسکرودرمی گزارش شده است. مورد: در این مقاله به شرح بیماری پرداخته شده است که به مدت 18 ماه تحت درمان با دی‌پنی‌سیلامین بود و به علت درگیری کلیوی از نوع FSGN دچار پروتئینوری در حد سندرم نفروتیک شد. یک ماه پس از قطع درمان و بدون هیچ درمان اضافی دیگر، پروتئینوری بیمار بر طرف شد. بیمار نام برده هیچ علامتی به نفع بحران کلیوی ناشی از اسکلرودرمی نداشت. نتیجه‌گیری: در این مورد خاص دی پنی‌سیلامین مسئول ایجاد گلومرولونفریت فوکال و سگمنتال کلیه بیمار بوده است. لازم به ذکر است که تاکنون این نوع پاتولوژیک درگیری کلیوی به دنبال درمان با دی‌پنی‌سیلامین گزارش نشده است.
واژه‌های کلیدی: گلومرولونفریت فوکال سگمنتال، اسکلروز سیستمیک، دی‌پنی‌سیلامین، سندرم نفروتیک، پروتئینوری
متن کامل [PDF 692 kb]   (1883 دریافت)    
موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۱۲/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Chehrei S, Chehrei A, Poor-Moghim H. A case report of D-penicillamine induced focal segmental glomerulonephritis in a patient scleroderma. amuj. 2006; 9 (2) :76-80
URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-243-fa.html
چهرئی صهبا، چهرئی علی، پور مقیم هادی. گزارش یک مورد گلومرولونفریت فوکال سگمنتال ناشی از دی پنی سیلامین در یک بیمار مبتلا به اسکلرودرمی. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1385; 9 (2) :76-80

URL: http://amuj.arakmu.ac.ir/article-1-243-fa.html

دوره 9، شماره 2 - ( 4-1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک Arak Medical University Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.058 seconds with 791 queries by yektaweb 3506